Jak zacząć sprzedawać na Amazon?

Możliwość sprzedaży na amerykańskim Marketplace ma niemal każdy przedsiębiorca. To łatwo dostępny kanał. Jak jednak działać, by dobrze zarabiać? Zanim zainwestujesz, warto przemyśleć swój biznesplan oraz poznać lepiej możliwości, jakie daje Amazon. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zacząć sprzedawać na Amazon, zapraszamy do dalszej lektury.

Co warto sprzedawać na Amazonie?

Odpowiedź jest prosta: to, co ludzie będą chętnie kupować. Zanim zainwestujesz czas i pieniądze w ten biznes, sprawdź, czy jesteś w stanie zaoferować konkurencyjną cenę i jakość, względem innych sprzedających. Przykładowo, jeżeli kauczukowa mata do jogi u najpopularniejszych sprzedawców na Amazon kosztuje 300 zł, a Ty chciałbyś ją sprzedawać za 350 zł, prawdopodobnie nie masz szans w tej walce o klienta. Podobnie, jeżeli zdecydujesz się sprzedawać szampon do włosów firmy X, podczas gdy na Amazonie znajduje się już kilkuset sprzedawców z identyczną ofertą, trudno będzie się przebić. 

Jeżeli masz już pomysł, co chcesz sprzedawać – przyjrzyj się konkurencji i zastanów, czy możesz zaproponować tańszy lub lepszej jakości produkt. Co będzie wyróżnikiem twojej oferty? W przypadku, gdy chcesz zainwestować w biznes e-commerce, ale nie zdecydowałeś się jeszcze na konkretny produkt, dobrym krokiem może być analiza rynku. Sprawdź, co się najlepiej sprzedaje, jakich produktów poszukują użytkownicy (na podstawie fraz kluczowych) oraz w jakich kategoriach drzemie największy biznesowy potencjał. Jeżeli nie masz doświadczenia w pozyskiwaniu takich informacji, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, np. takiej agencji jak nasza.

Na początek możesz też przyjrzeć się najpopularniejszym produktom na Amazonie. Warto jednak pamiętać, że rankingi są aktualizowane co godzinę i uzależnione od różnych trendów, np. sezonowych. Przykładowo, na przełomie sierpnia i września prawdopodobnie sprzedaż artykułów papierniczych wzrośnie z powodu rozpoczęcia roku szkolnego. Za miesiąc nie będą one jednak równie popularne. Obserwując rynek, przyglądaj się długo utrzymującym się tendencjom i zwracaj uwagę na wiarygodne raporty branżowe dotyczące e-commerce, publikowane np. przez Gemius.

Jaki plan sprzedaży wybrać?

Najtańszą i najprostszą opcją, aby rozpocząć sprzedaż na Amazon, jest wybór planu indywidualnego. Platforma rekomenduje ten rodzaj współpracy firmom, które sprzedają mniej niż 40 produktów miesięcznie.

Koszt prowadzenia takiego konta to 4 zł za każdy sprzedany przedmiot oraz prowizja od sprzedaży. Jak zapewne podejrzewasz, przy tak niskim obrocie trudno jest mówić o dobrze prosperującym biznesie. Jest to jednak ciekawa propozycja dla osób, które traktują sprzedaż na Amazon jako dodatek do swojej działalności lub chwilowy, testowy etap. W tym planie dostępne funkcjonalności są dość ograniczone. Możesz dodawać kolejne produkty oraz korzystać z Amazon FBA, jednak platforma nie udostępnia w tym przypadku m.in. opcji reklamowych czy sprzedaży produktów w kategoriach objętych ograniczeniami. 

Kolejną możliwością jest plan profesjonalny, który kosztuje 165,91 zł miesięcznie, plus prowizja od sprzedaży. Daje on znacznie więcej opcji, m.in. promowania swojej oferty oraz wykorzystywania różnych funkcjonalności do poprawienia widoczności produktów w wyszukiwarce. W tym planie dostępne są również rozbudowane możliwości analizy danych sprzedażowych oraz raportowania, co jest bardzo przydatne dla firm, które traktują działalność na Amazon jako istotną część biznesu, wymagającą monitorowania wyników oraz prognozowania przychodów.

Warto również zastanowić się, co z dystrybucją sprzedanych towarów. Bez względu na wybór planu możesz skorzystać z Amazon FBA, czyli usługi polegającej na kompleksowej obsłudze klienta oraz wysyłce sprzedawanych przez Ciebie produktów. Twoim jedynym obowiązkiem w takim przypadku będzie dostarczanie produktów do wskazanego przez Amazon centrum logistycznego. Reszta zadań związanych z logistyką będzie wówczas po stronie giganta e-commerce. Oczywiście, nie ma nic za darmo. Marketplace pobiera opłaty, które są uzależnione m.in. od wielkości przesyłek, ich liczby oraz tego, gdzie wysyłane będą paczki. Na korzystanie z usługi Amazon FBA możesz zdecydować się w każdej chwili. Warto jednak rozważyć to już na początku, aby nie tracić zasobów na budowanie własnego centrum logistycznego, jeśli w niedalekich planach może się ono okazać nieopłacalne. 

Jak stworzyć dobrą ofertę?

Wystawienie aukcji na Amazonie jest dosyć proste i intuicyjne. Jedyne czym różni się od publikowania ofert sprzedaży w innych marketplaces jest konieczność podania numeru GTIN (Global Trade Item Number) produktu, taki jak UPC, ISBN lub EAN. Poza tym potrzebne będą oczywiście zdjęcia produktowe oraz inne szczegółowe informacje:

  • tytuł, który ma maksymalnie 200 znaków;
  • dobrej  jakości zdjęcia produktu, najlepiej z kilku perspektyw, jeżeli jest to zasadne (np. w przypadku książki nie ma takiej potrzeby, ale sprzedając rowerek treningowy – tak). Obrazy mogą mieć 500 x 500 px lub 1000 x 1000 px;
  • warianty – jeżeli oferujesz, umieść informacje o opcjach kolorystycznych czy dostępnych rozmiarach;
  • punkty – krótko opisz najważniejsze cechy produktu, które będą miały znaczenie dla kupującego, np. funkcjonalności, parametry techniczne;
  • opis – wybierz słowa kluczowe, które definiują twój produkt i są często wykorzystywane przez użytkowników. To poprawi pozycję oferty w wyszukiwarce.

Dla sprzedawcy najważniejsza jest jednak cena. Pamiętaj, że zbyt niska może spowodować niechęć użytkowników. To, co jest zbyt tanie kojarzy się z towarem niskiej jakości. Bardzo wysoka cena również może zniechęcać. Obserwuj, jak działa konkurencja i twórz oferty, które pozwolą ci zarobić, a jednocześnie będą atrakcyjne i wiarygodne. Kalkulując ceny produktów warto też uwzględnić kilka obszarów, które mają wpływ na koszty działalności, a w efekcie również na to, co możesz zaproponować swoim klientom. W cenie możesz uwzględnić:

  1. opłaty, które uiszczasz na Amazonie (koszt planu sprzedażowego, prowizja od sprzedaży, koszty Amazon FBA);
  2. koszt zakupu lub stworzenia produktu;
  3. podatki, które płacisz jako przedsiębiorca;
  4. koszty operacyjne firmy (koszty zatrudnienia pracowników, sprzętu czy oprogramowania).

Więcej szczegółowych informacji dla początkujących sprzedawców znajdziesz również w przewodniku przygotowanym przez Amazona.

Jak promować swoje produkty na Amazonie?

Aby zwiększyć sprzedaż, możesz też zainwestować w działania reklamowe. Amazon umożliwia kilka opcji promowania swojej marki lub oferty, które ułatwiają start biznesu (płacisz i docierasz do szerszego grona odbiorców). Jakie masz opcje?

Sponsored Brands – reklama skoncentrowana na budowaniu rozpoznawalności marki, w formacie wizualnym i tekstowym. Kampania rozliczana jest CPC, czyli płacisz wtedy, gdy ktoś kliknie w baner.

Sponsored Products – w tym przypadku koncentrujemy się na sprzedaży produktów. To prosta forma kampanii, w której kluczowe jest zwiększenie widoczności Twojej oferty. Tutaj również rozliczamy się z Amazonem CPC.

Sponsored Display – to reklamy graficzne, które docierają do użytkowników Amazona oraz poza platformę. Mają na celu zwiększenie rozpoznawalności marki.

Stores – własna podstrona Twojego sklepu internetowego na Amazon, umożliwia budowanie bardziej profesjonalnego wizerunku marki oraz lepsze analizowanie tego, co interesuje użytkowników.

Amazon DSP – to kampanie w formie graficznej, audio lub video, które docierają zarówno do użytkowników Amazona, jak i reklamę poza platformą. Amazon DSP wyróżnia możliwość bardzo precyzyjnego targetowania reklam, w oparciu o zachowania użytkowników.

Opcji jest wiele, jednak warto inwestować w reklamę rozsądnie. Jeżeli szukasz partnera, który pomoże Ci stworzyć kampanie, które przynoszą realne efekty biznesowe, chętnie pomożemy Ci zaplanować oraz wdrożyć skuteczny plan działania.

Początki prowadzenia biznesu na Amazon nie są łatwe. To nowe środowisko, którego specyfikę trzeba poznać, a następnie dostosować swoją ofertę i plany biznesowe. Działalność w e-commerce wymaga stałego trzymania ręki na pulsie i obserwowania, jak działa konkurencja oraz czego oczekują użytkownicy. To jednak biznes, który z roku na rok rozwija się i przynosi coraz wyższe zyski. Wymagający, ale często wart wysiłku.