Fulfillment by Amazon to gałąź działalności platformy polegająca na świadczeniu usług transportowo-logistycznych sprzedawcom. Amazon zajmuje się wysyłką i obsługą klienta, dzięki czemu Ty możesz skupić się na rozwoju biznesu. Jeżeli chcesz szybciej i łatwiej skalować swoją działalność oraz ograniczyć koszty związane z dystrybucją produktów, warto rozważyć taką formę współpracy. Z artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega FBA oraz jak możesz na tym skorzystać.
Jak działa Amazon FBA?
Magazynowanie towaru i cała logistyka związana z dostawami do klientów to duży obszar działalności eCommerce, który wymaga sporych nakładów finansowych, zatrudnienia pracowników, wynajęcia magazynu lub hali i wielu innych działań. Nie zawsze jednak sprzedawca ma możliwość lub chce inwestować we własne centrum logistyczne. Sprzedając na Amazon, możesz dystrybuować swoje produkty na własną rękę lub skorzystać z Amazon FBA (Fulfillment by Amazon) – czyli usługi magazynowania i zarządzania łańcuchem dostaw.
To ogromne odciążenie dla biznesu – Amazon odpowiada za magazynowanie produktów, zarządzanie stanem magazynowym, kompletowaniem i pakowaniem zamówień, wysyłką do klienta, a także jego obsługą. Ty dostarczasz do magazynu towar i otrzymujesz zyski na podany numer konta. Warto podkreślić, że ze względu na skalę działalności Amazona, ten model wsparcia sprzedawcy ma konkurencyjną cenę.
Jak wygląda współpraca z Amazon krok po kroku?
- Wysyłasz produkty do magazynu wskazanego przez Amazon.
- Produkty są przechowywane w oczekiwaniu na sprzedaż.
- Amazon zarządza transakcją sprzedaży, od płatności po monitorowanie stanu magazynowego.
- Amazon pakuje i wysyła produkty do klientów.
- Odpowiada również za ewentualne zwroty i reklamacje.
- Co dwa tygodnie otrzymujesz wynagrodzenie za sprzedane produkty.
- Gdy zabraknie ich w magazynie, Amazon powiadomi Cię o potrzebie uzupełnienia zapasów.
Ile to kosztuje?
Wielu sprzedawców ocenia koszty Amazon FBA jako niskie, a współpracę z Amazonem jako opłacalną w porównaniu z kosztami utworzenia własnego centrum logistycznego. Amazon działa na ogromną, międzynarodową skalę. Infrastruktura i pracownicy, których w pewien sposób będziesz współdzielić z innymi sprzedawcami, stają się po prostu tańsze.
Ostateczny koszt usługi FBA zależy od specyfiki Twojego produktu, wyników sprzedaży, wielkości dostaw magazynowych oraz kosztów wysyłki. W skład opłat FBA wchodzą:
- opłaty za opakowanie i transport (zależne od wielkości produktu i kierunku wysyłki),
- miesięczne opłaty za magazynowanie,
- opłaty za magazynowanie długoterminowe,
- opłaty za zlecenie wycofania zapasów,
- opłata manipulacyjna za zwrot towarów,
- opłaty za usługi nieplanowane.
Praca centrum logistycznego jest złożona, dlatego system opłat również. Aby ułatwić sprzedawcom oszacowanie kosztów i zysków, Amazon stworzył kalkulator, pomocny przy ocenie opłacalności FBA dla konkretnego biznesu. Możesz z niego skorzystać, aby obliczyć, czy skorzystanie z usługi Amazona w twoim przypadku przyniesie realne oszczędności.
Czy warto korzystać z usługi?
Usługa Amazon FBA ma wiele zalet, ale również swoją cenę. Największym benefitem dla sprzedawców jest możliwość skorzystania z infrastruktury Amazona, ale również zaufanie jakim konsumenci darzą tę markę. Kiedy wybierzesz model FBA, Twoi klienci nie zauważą różnicy w sposobie sprzedaży produktu między Tobą, a na przykład znaną korporacją. Pod skrzydłami eCommerce’owego giganta zainteresowanie Twoimi produktami może znacznie wzrosnąć. Kolejnym plusem jest również elastyczne skalowanie biznesu. Możesz zwiększyć sprzedaż nawet kilkukrotnie w krótkim czasie, bez konieczności zatrudniania ludzi i wynajmowania dodatkowych magazynów. Logistyka opiera się o zasoby Amazona, który zapewni Ci wysokiej jakości dystrybucję bez względu na to, ile sprzedasz. Warto również pamiętać o tym, że platforma promuje tych, którzy dzielą się z nią zyskami, dlatego sprzedawcy korzystający z FBA pojawiają się wyżej w rankingach. Twoje oferty wyświetlą się w wynikach wyszukiwania opisane tylko według ceny samego produktu. W przypadku sprzedawców nie korzystających z FBA uwzględniana jest cena całkowita (produkt + dostawa). Twoja oferta będzie kwalifikować się również do darmowej dostawy w ramach Amazon Prime, przez co stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla odbiorców.
Korzystając ze wsparcia platformy w dystrybucji produktów, zyskujesz cenny czas na rozwój biznesu. Wciąż jednak, aby zarabiać, musisz sprzedawać. Usługa FBA nie jest rozwiązaniem wszystkich wyzwań biznesowych. Nadal potrzebujesz wysokiej jakości produktu, skutecznego planu marketingowego i aktywnego pozyskiwania klientów. Możesz zająć się tym samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia i doświadczenia profesjonalnej firmy, takiej jak nasza. Sprawdź tutaj, jak wygląda obsługa konta sprzedażowego.
Jak zacząć korzystać z Amazon FBA?
Każdy sprzedawca ma dostęp do usługi.
Utwórz nową ofertę i zaznacz FBA jako metodę wysyłki. Dostępne produkty również możesz przekonwertować i włączyć je do usługi. Gdy potwierdzisz chęć skorzystania z centrum dystrybucji, Amazon poinformuje Cię, do jakiego magazynu powinieneś dostarczyć produkty.
Zanim zaczniesz korzystać z modelu FBA, zapoznaj się szczegółowo z zasadami dotyczącymi zwrotów, reklamacji oraz zaginionych przesyłek. Od momentu uruchomienia usługi, to Amazon odpowiada za całościową obsługę klienta, co oznacza, że działa według ściśle określonych standardów. W toku współpracy powinieneś kontrolować, kiedy to Ty ponosisz koszty (np. za zareklamowany towar), a kiedy należy Ci się zwrot pieniędzy (np. za zagubioną przesyłkę). Zwróć też uwagę na informacje mówiące o ograniczeniach sprzedaży przez FBA, np. produktów niebezpiecznych. Platforma bardzo precyzyjnie opisuje, czego nie można sprzedawać oraz jak przygotować niektóre produkty do dystrybucji, aby spełniały standardy. Wynika to z przepisów prawa, ale także z konieczności odpowiedniego zabezpieczenia przedmiotów przed uszkodzeniami czy bezpieczeństwa pracowników.
Dzięki usłudze Amazon FBA sprzedawcy mogą skoncentrować się na doskonaleniu produktu i skalowaniu biznesu, bez konieczności inwestowania w dystrybucję. To duże ułatwienie – szczególnie dla firm, które stawiają na szybki wzrost lub nie są w stanie przewidzieć wyników sprzedażowych z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ty nie martwisz się obsługą klienta i wysyłkami, a Amazon zarabia pośrednicząc w dostawie do klienta.