Jak odnieść sukces na Amazonie? Poradnik dla początkujących.

Chcesz odnieść sukces w sprzedaży na Amazonie? Musisz wiedzieć, że nie wystarczy założenie konta i wystawienie towaru. Zanim dotrzesz do szerokiego grona klientów, warto zapoznać się z działaniem procesu sprzedaży na Amazonie, jego możliwościami oraz polityką tego globalnego marketplace’u.

Pierwsze kroki na Amazonie

Sprzedaż na Amazonie jest stosunkowo prostym procesem, ale by odnieść sukces, musisz na początek poznać wszelkie procedury i regulamin platformy. Powinieneś ich koniecznie przestrzegać – zwłaszcza, że Amazon jest prokliencki.  Oznacza to, że sprzedając dla szerokiego grona e-klientów, nie tylko polskich, musisz dysponować zespołem specjalistów, który będzie komunikował się z kupującymi.

Dla Amazona istotny jest również szybki czas odpowiedzi na nadsyłane przez kupujących zapytania (do 24 godzin) i ciągła dostępność dla klienta – niezależnie od pory dnia, świąt i urlopów. Dodatkowo, musisz być w kontakcie z zespołem Amazona, który na różne sposoby będzie monitorował Twoją sprzedaż. Powinieneś więc systematycznie weryfikować efekty podejmowanych działań, uzupełniać stany magazynowe, optymalizować proces sprzedaży i prowadzić odpowiednio zaplanowane kampanie marketingowe.

Buy Box – co to jest?

Jeśli chcesz promować towary na Amazonie, możesz korzystać szeregu przydatnych narzędzi. Promocje są najbardziej skuteczne, gdy Twoja oferta jest widoczna w polu Buy Box. Jest to pole na stronie szczegółów konkretnego produktu, od którego klienci rozpoczynają proces zakupu. Produkt jest zwykle oferowany przez wielu sprzedawców, więc rywalizują oni o miejsce w Buy Boxie. Amazon, korzystając z algorytmu, przyznaje jednemu sprzedawcy najlepsze miejsce.

W jaki sposób wygrać Buy Boxa? Tym, co decyduje o sukcesie, jest cały szereg czynników, między innymi odpowiednia polityka zamówień, optymalny czas realizacji dostawy i sposób obsługi klientów (czas odpowiedzi na zapytania, informacje zwrotne od kupujących). Aby oferty Twojego sklepu wyświetlały się najwyższej w wynikach wyszukiwania, istotny jest również współczynnik konwersji, czyli stosunek kliknięć produktu do faktycznej jego sprzedaży.

Algorytm sprzedaży

Amazon, podobnie jak Google, posiada własny algorytm wyszukiwania. Jest on co jakiś czas aktualizowany, dlatego trzeba śledzić zachodzące w nim zmiany. W jaki sposób pojawiać się jak najwyżej w rankingach? Liczy się Twoja aktywność na platformie, terminowe odpowiadanie na zapytania klientów i ich opinie o Tobie, ilość sprzedawanych produktów, wygranie Buy Box i cały szereg innych czynników.

Warto pamiętać, że algorytm faworyzuje też produkty sprzedające się dzięki reklamom PPC oraz zwraca uwagę na współczynnik klikalności, czyli częstotliwości z jaką klikany jest Twój produkt. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się pod kątem SEO listingom, bullet pointom i słowom kluczowym, których używasz w opisie produktów.

Jak sobie z tym poradzić?

Zapanowanie nad wszystkimi elementami sprzedaży na Amazonie, zwłaszcza na początku, może być trudne, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów np. Agencji Amazon SellerSwitch. Zajmujemy się kompleksowym wsparciem sprzedawców w rozwoju sprzedaży na Amazonie. Prowadzimy szczegółową analizę rynku i pomagamy w załatwieniu wszelkich formalności. Planujemy skuteczną strategię, by Twoje aukcje były odpowiednio wypozycjonowane oraz generowały wysokie i regularne zyski.

Abyś osiągnął sukces na Amazonie, tworzymy karty produktów, które wyróżnią Twoją ofertę spośród konkurencji. Przygotowujemy opisy i zdjęcia, które zachęcą klienta do zakupu. Co ważne, zabezpieczamy Twoje konto przed ewentualną blokadą ze strony Amazona. To wszystko ma niebagatelne znaczenie!