Chcesz mieć pełną kontrolę nad całym procesem zakupowym i tworzyć własną, rozpoznawalną markę w oparciu o sprzedaż na Amazonie? Prawdopodobnie FBM będzie dla Ciebie najlepszą formą współpracy. Zanim jednak podejmiesz decyzję, warto wiedzieć, z jakimi obowiązkami i wyzwaniami łączy się prowadzenie sprzedaży o e-commerce w tym modelu.
Jak działa Amazon FBM?
Fulfillment by Merchant (albo inaczej: Merchant Fulfilled Network, w skrócie MFN) to model współpracy z platformą zakupową, który zakłada realizowanie procesu sprzedażowego od początku do końca przez sprzedającego. W praktyce oznacza to, że Twoja firma będzie odpowiadać nie tylko za sprzedaż i wysoką jakość produktów, ale także za kompleksową obsługę klienta oraz dystrybucję zamówionych artykułów.
Taka forma działalności to oczywiście mniej wydatków związanych z opłatami i prowizjami Amazona, jednak znacznie większa inwestycja w Twoją firmę. Ze sprzedażą online wiąże się obowiązek szybkiego pakowania i wysyłki zakupionych towarów. Konieczne będzie stworzenie przestrzeni magazynowej, zakup materiałów opakowaniowych oraz zapewnienie firmie rąk do pracy. Ze strony Marketplace otrzymasz jedynie pomoc w zakresie generowania etykiet – możesz je automatycznie tworzyć i drukować bezpośrednio ze swojego profilu na platformie.
Obowiązki sprzedawcy
W zależności od skali Twojego biznesu, skorzystanie z modelu Amazon FBM może wiązać się z dodatkowymi zadaniami do wykonania przez Ciebie, Twoich pracowników lub koniecznością stworzenia całego centrum dystrybucyjnego i działu obsługi klienta. Jeżeli dopiero zaczynasz działalność na Amazonie, może okazać się, że dodatkowy nakład pracy będzie niewielki, a oszczędności umożliwią Ci inwestycje w innych obszarach. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, upewnij się, że wiesz, z czym wiąże się samodzielna obsługa klienta od A do Z.
- Magazynowanie – Twoim obowiązkiem jest zapewnienie zapasów produktów do sprzedaży oraz przechowywanie ich w odpowiedni sposób. Konieczna będzie kontrola stanu magazynowego i uzupełnianie brakujących towarów.
- Pakowanie – po Twojej stronie będzie również zapewnienie sobie materiałów opakowaniowych (kartony, koperty, folia bąbelkowa, taśmy klejące, pochłaniacze wilgoci, itd.) oraz pakowanie sprzedanych produktów tak, aby bezpiecznie dotarły do klientów.
- Wysyłka – w ramach Amazon FBM nie masz możliwości korzystania z podwykonawców platformy. Musisz samodzielnie znaleźć firmę kurierską lub usługi pocztowe, które zaproponują korzystne warunki dla Ciebie i Twoich klientów. Nadawanie paczek również jest obowiązkiem sprzedawcy.
- Obsługa klienta – klienci zgłaszający jakiś problem lub wątpliwość, będą się kontaktować bezpośrednio z Twoją firmą. Oprócz odpowiadania na pytania, będziesz także rozpatrywać reklamacje i zwroty. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w tym obszarze, możesz zlecić obsługę klienta profesjonalnej agencji, takiej jak nasza.
Jak widzisz, obowiązków związanych z robieniem biznesu na Amazonie jest całkiem sporo. W przypadku sprzedaży już kilkudziesięciu produktów dziennie mogą wymagać zatrudnienia dodatkowych osób, które będą realizować wysyłki i odpowiadać na wiadomości na czas. Pamiętaj, że w biznesie e-commerce czas realizacji zamówienia ma duże znaczenie i wpływa na budowanie przewagi konkurencyjnej. Oczywiście, możesz samodzielnie konfigurować deklarowany czas dostawy, jednak klienci chętniej korzystają z ofert z jak najkrótszym terminem dostarczenia zamówionego produktu.
Jakie są inne modele współpracy z Amazon?
Fulfillment by Merchant nie jest oczywiście jedyną formą współpracy z jedną z największych platform zakupowych. Alternatywnym modelem jest Fulfillment by Amazon (FBA). W tym przypadku cała odpowiedzialność za obsługę klienta oraz wysyłkę sprzedanych produktów leży po stronie platformy. Jedynym obowiązkiem sprzedawcy jest dostarczanie kolejnych partii produktów do wskazanego magazynu. Należy pamiętać, że Amazon pobiera za tę usługę opłaty, jednak wielu sprzedawców ocenia FBA jako korzystne rozwiązanie.
Trzeci dostępny model współpracy to Seller-fulfilled Prime (SFP). W tym przypadku również to sprzedawca odpowiada za obsługę klienta i zapakowanie towaru, jednak dostawę realizuje kurier Amazona. Warunki tej formy współpracy są bardzo restrykcyjne i trudne do spełnienia, dlatego niewiele biznesów się na nią decyduje. SFP może sprawdzić się w przypadku produktów luksusowych, niszowych lub sezonowych.
Czy warto działać w modelu Amazon MFN?
Na decyzję o tym, jaki model współpracy z Amazon jest najbardziej opłacalny, składa się wiele czynników. Aby to ocenić, możesz stworzyć kalkulację w oparciu o prognozowane wyniki sprzedażowe lub Twoje cele. Policz, ile będzie Cię kosztować utrzymanie własnego centrum obsługi klienta i dystrybucji: pracownicy, magazyn oraz materiały. Oblicz również, za pomocą kalkulatora na stronie Amazona, ile zapłacisz za skorzystanie z modelu FBA. Porównując te dwie kalkulacje dowiesz się, które rozwiązanie będzie bardziej korzystne finansowo.
Cena to jednak nie jedyny czynnik, który powinien decydować o wyborze modelu współpracy z Amazonem. Samodzielne budowanie działu obsługi klienta oraz logistyki to duża inwestycja oraz koszty stałe. Niezależnie od tego, ile sprzedasz w danym miesiącu, poniesiesz takie same wydatki. Alternatywą, oprócz skorzystania z modelu Amazon FBA, może okazać się outsourcing zadań związanych z obsługą klienta oraz wysyłką produktów. Fulfillment, czyli obsługa zamówienia od zakupu po dostawę do klienta końcowego, może przybierać wiele form. Warto je poznać, zanim zdecydujesz się na konkretny model współpracy z Amazonem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Jeżeli prowadzisz sprzedaż sezonową lub Twoje wyniki nie są stabilne, prawdopodobnie budowanie własnego centrum dystrybucyjnego nie będzie dobrą decyzją. Na szczęście istnieje wiele opcji, które umożliwiają elastyczne i optymalne kosztowo realizowanie zadań z obszaru Fulfillment.
Z drugiej strony jednak całkowicie samodzielna obsługa klienta daje większą kontrolę nad procesem zakupowym. Zyskujesz możliwość zapakowania produktu dokładnie w taki sposób, w jaki chcesz (np. włożenia do kartonu podziękowań lub niewielkiego gratisu), i budowania w ten sposób rozpoznawalności Twojej marki. Korzystając z pośrednictwa Amazona tracisz kilka punktów styku z kupującymi, m.in. poprzez komunikację posprzedażową oraz unboxing. Jeżeli Amazon to tylko jeden z kilku Twoich kanałów sprzedaży, być może długofalowo bardziej opłacalne będzie samodzielne zarządzanie procesem sprzedaży od początku do końca.
Model współpracy z Amazonem możesz zmienić w toku współpracy. Jeżeli wybrana przez Ciebie forma nie sprawdzi się – alternatywy nadal są dostępne. Mimo to, warto podjąć przemyślaną decyzję, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów oraz ryzyka. Przeanalizuj ceny, swoją strategię biznesową oraz perspektywy rozwoju firmy. Jeżeli potrzebujesz zaufanego doradcy, który pomoże Ci obrać właściwą strategię biznesową – skontaktuj się z nami!
Szczegóły dotyczące naszego wsparcia w prowadzeniu sprzedaży znajdziecie na stronie naszej usługi.