Amazon Best Seller Badge: jak ją zdobyć i dlaczego warto?

Większość dużych platform typu marketplace oferuje sprzedającym możliwość zdobycia odznaki, która jest potwierdzeniem jakości lub popularności. Takie oznaczenie ułatwia użytkownikom wybór produktów. Sprzedawcy posiadający odznakę cieszą się również wyższą pozycją w wyszukiwarce, a co za tym idzie – lepszą sprzedażą. W tym artykule przyjrzę się bliżej Amazon Best Seller Badge i opowiem, jak ją zdobyć.

Czym jest Amazon Best Seller Badge?

To odznaka, którą platforma przyznaje stu najlepiej sprzedającym się produktom w danej kategorii lub podkategorii. Dla użytkowników wyróżnienie widoczne jest w wynikach wyszukiwania, jako ikona w lewym górnym rogu kafelka produktu (np. #10). Liczba oznacza miejsce w rankingu. Warto podkreślić, że pozycje w TOP100 stale się zmieniają, więc Amazon Best Seller Badge nie jest przyznawana na stałe, jak np. “Super Sprzedawca” w serwisie Allegro. Algorytm Amazona aktualizuje ranking co godzinę, zatem uzyskanie i utrzymanie odznaczenia wymaga ciągłej pracy. O tym, co wpływa na pozycjonowanie przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wyróżnione produkty wyświetlają się użytkownikom na górze wyników wyszukiwania. Czasami również wtedy, gdy wyszukują oni inne frazy z danej kategorii. Informacja o popularności produktu oraz dobre pozycjonowanie mogą skutkować jeszcze lepszymi wynikami sprzedaży.

Jak zdobyć Amazon Best Seller Badge?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Amazon nie określił wprost, jakie kryteria są brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu. Wiadomo za to, że kluczowa jest całkowita historia oraz dynamika sprzedaży. Im bardziej różnorodna i konkurencyjna kategoria, tym trudniej jest otrzymać odznakę. Za najbardziej wymagające uważa się m.in. “Odzież”, “Elektronikę” oraz “Zabawki i gry”. Tam, gdzie wybór produktów jest mniejszy, łatwiej o Amazon Best Seller Badge, co jednak nie umniejsza jego znaczenia . Użytkownicy zawsze chętniej kupują produkty oznaczone pomarańczową wstążką.

Co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie odznaki?

  1. Wybierz szczegółową kategorię; przykładowo, jeżeli sprzedajesz odżywkę do włosów, łatwiej będzie ci uzyskać odznakę w kategorii “Odżywki do włosów” niż “Uroda”. Nie warto jednak umieszczać produktów w kategoriach, które są rzadko przeglądane.
  2. Wykorzystaj często wyszukiwane słowa kluczowe. Jak to ustalić? Z pomocą przychodzi Planer słów kluczowych Google lub inne podobne narzędzie. Przykładowo, lepiej jest zatytułować produkt “biurko do pracy stojącej” niż “stolik do pracy z regulowaną wysokością”. Dlaczego? Fraza “biurko do pracy stojącej” ma średnio 110 wyszukiwań w miesiącu i liczba wyszukiwań wzrosła o 56% w ciągu ostatnich 3 miesięcy (dane z 21 II 2022). Użytkownicy posługują się więc tym terminem do poszukiwania wybranego produktu. Natomiast fraza “stolik z regulowaną wysokością” nie jest w ogóle wyszukiwana – prawdopodobnie nie jest to intuicyjne określenie na tego typu produkt. Jeżeli nie jesteś zadowolony z wyników wybranych przez siebie słów kluczowych, możesz również wykorzystać funkcję “Poznaj nowe słowa kluczowe” i wpisać do niej obecnie używane frazy. Za pomocą tego narzędzia możesz znaleźć podobne terminy, które mają lepsze wyniki wyszukiwania, a równie dobrze opisują Twój produkt.
  3. Optymalizuj ceny uwzględniając działania konkurencji. Klienci najchętniej kupują produkty, które nie są ani najtańsze, ani najdroższe. Zbyt niska cena może budzić wątpliwości co do jakości, a wysoka zniechęcać już na samym początku. Szukaj złotego środka obserwując, jak działają inni sprzedawcy.
  4. Zainwestuj w kampanie reklamowe – to dobry sposób, aby zwiększyć widoczność produktów. Im większa sprzedaż, tym większa szansa na zdobycie Amazon Best Seller Badge.
Zdobycie Amazon Best Seller Badge zależy od popularności produktów
Przy utrzymującej się dobrej pogodzie, łatwiej zdobyć Amazon Best Seller Badge sprzedając np. artykuły sportowe

Jakie inne odznaki przyznaje Amazon?

Amazon Best Seller Badge to niejedyne wyróżnienie, jakie możesz otrzymać na tej platformie zakupowej. Amazon cały czas pracuje nad tym, aby poprawiać doświadczenia użytkowników i zachęcać ich do zakupów.

Amazon’s Choice Badge – to odznaka, którą platforma przyznaje za idealne dopasowanie frazy kluczowej do produktu. Pierwotnie były to produkty proponowane użytkownikom przy wyszukiwaniu głosowym, dziś jednak liczy się trafny opis.

New Release Badge – tę odznakę otrzymują nowi sprzedawcy, których produkty wyróżniają się na tle konkurencji i sprzedają się lepiej niż bestsellery w danej kategorii.

‘New’ Badge – czerwoną wstążką oznaczane są najnowsze produkty dostępne na platformie.

Odznaka Best Seller Badge to dla użytkowników Amazona informacja o tym, że Twój produkt spotkał się z uznaniem innych kupujących. Takie potwierdzenie jakości może mieć znaczący wpływ na sprzedaż. Zdobycie tego odznaczenia nie powinno stać się jednak nadrzędnym celem Twoich działań na Amazonie. Równie istotne są pozytywne opinie użytkowników, szybkość realizacji oraz optymalizacja listy produktów pod kątem wyszukiwarki. Wszystkie te elementy razem składają się na sukces sprzedażowy Twojej firmy.