Sprzedaż w Polsce na Amazonie

Jeżeli planujesz założenie biznesu E-commerce, jednym z pierwszych pytań, jakie musisz sobie zadać jest, gdzie będziesz sprzedawać. Możesz stworzyć własny sklep lub skorzystać z któregoś z marketplaces. Jedną z możliwości jest sprzedaż na Amazonie. Platforma umożliwia zakup Twoich produktów z dowolnego miejsca na świecie oraz wysyłkę z centrum dystrybucyjnego w ramach współpracy Amazon FBA.

Czy Polacy kupują na Amazonie?

Mamy w Polsce silną reprezentację rodzimych serwisów E-commerce, jak Allegro czy OLX, a mimo to Amazonowi po ponad roku działalności w kraju (od marca 2021) udało się zająć piąte miejsce i zdobyć aż 13% rynku[1]. Dla porównania, 82% Niemców oraz 83% Hiszpanów właśnie od Amazona rozpoczyna poszukiwania wybranych produktów w sklepach internetowych[2] – te dane pokazują jak ogromny potencjał ma ta platforma. Czy wykorzystanie jednego z największych światowych marketplaces jako głównego kanału sprzedaży okaże się dobrym pomysłem, zależy przede wszystkim od popytu i modelu biznesowego. Chcesz sprzedawać globalnie czy lokalnie? Jeżeli jesteś zainteresowany rynkami zagranicznymi, Amazon może okazać się najlepszym wyborem.

Dlaczego warto?

Amazon ma w Polsce 10 centrów logistycznych w kilku częściach kraju: Łodzi, Pawlikowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Poznaniu, Wrocławiu, Okmianach, Świebodzinie i Kołbaskowie. Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z usługi Amazon FBA, oznacza to dla Ciebie skrócony łańcuch dostaw do magazynów Amazon. Wystarczy, że wyślesz dostawę do wskazanego centrum logistycznego, aby marketplace mógł ją zapakować i wysłać dalej – bezpośrednio do klientów. Tym sposobem może się okazać, że sprzedaż za granicę stanie się dla Ciebie bardziej osiągalna i opłacalna.

Platformy sprzedażowe umożliwiające handel międzynarodowy, takie jak Amazon, to także większy rynek, do którego masz dostęp. Z Twojej oferty będą mogły skorzystać osoby z całego świata. Jeżeli podejmiesz współpracę na zasadach Amazon FBA, a równocześnie klient będzie użytkownikiem Amazon Prime – zyska opcję darmowej dostawy. Możliwość nie płacenia za przesyłkę w przypadku zakupów zagranicznych to duża oszczędność, a w oczach klienta: punkt dla sprzedawcy (czyli dla Ciebie)!

Kolejnym argumentem przemawiającym za sprzedażą na Amazon są niższe ceny, które być może będziesz mógł zaproponować. Wiele produktów w Polsce jest dostępnych taniej niż np. na zachodzie Europy. Ponadto jesteśmy krajem świetnie skomunikowanym m.in. z Niemcami, co umożliwia niedrogie i szybkie dostawy.

Zanim zaczniesz biznes na Amazon

Choć wydawać by się mogło, że dostęp do tak szerokiego rynku jest gotowym przepisem na świetny interes, to nie takie proste. Oprócz Ciebie, swoją ofertę na Amazonie promują tysiące innych sprzedawców. Zanim zaczniesz działać, zbadaj rynek i sprawdź, czy kategoria produktów, które chcesz oferować, cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników oraz jak działa konkurencja. Może się okazać, że wybrana przez Ciebie nisza już jest zagospodarowana i konieczna będzie zmiana planów. Aby rozwijać biznes w oparciu o Amazon, trzeba cały czas obserwować, co sprzedają oraz co kupują inni użytkownicy. Jeżeli potrzebujesz wsparcia, możemy wykonać dla Ciebie analizę rynku i przygotować rekomendacje.

Zanim zaczniesz inwestować w biznes na Amazonie, warto zadać sobie kilka pytań:

  • Jaki produkt oferujesz i czym różni się on od pozostałych dostępnych na tej platformie?
  • Czy jesteś w stanie zaoferować wyższą jakość lub niższą cenę?
  • Kto kupuje ten produkt?
  • Do jakich krajów chcesz sprzedawać?
  • W jaki sposób chcesz zainteresować odbiorców produktem?

Kto może podjąć współpracę z Amazonem?

Swoją ofertę na niemieckim marketplace (Amazon DE) może udostępnić każdy, kto ma aktywną działalność gospodarczą zarejestrowaną w Polsce lub innym kraju, gdzie działa Amazon. Do założenia konta sprzedawcy będą Ci potrzebne:

  • kserokopia dowodu tożsamości osoby reprezentującej firmę (i wpisanej w KRS np. jako właściciel lub członek zarządu),
  • sądowy wypis z KRS,
  • potwierdzenie miejsca zamieszkania,
  • numer konta,
  • numer karty kredytowej.

Po założeniu konta, będziesz mógł opublikować ofertę. Zanim jednak to zrobisz, skup się na tym, co chcesz zaproponować użytkownikom. Mogą to być, podobnie jak w przypadku sprzedaży na innych Marketplaces, różnego rodzaju produkty w kategoriach: dom, ogród, elektronika, moda, kosmetyki itp. Oprócz tego Amazon umożliwia sprzedaż własnej muzyki (Amazon Music) oraz koszulek z autorskimi nadrukami (Merch by Amazon). Ostatnia kategoria pozwala na odpłatne udostępnianie autorskiego projektu graficznego, którego fizyczną realizacją (czyli wyprodukowaniem koszulki z nadrukiem) zajmuje się platforma. 

Jak sprzedawać na Amazonie z Polski?

Posiadanie konta sprzedawcy może być bezpłatne (Basic) lub kosztować 39 euro (Prime). Jeżeli chcesz, aby Amazon przejął wszelkie obowiązki związane z obsługą klienta, pakowaniem i wysyłką produktów, możesz skorzystać z Amazon FBA – usługa jest wyceniana w zależności od wielu czynników, m.in. wielkości produktu czy krajów do których będą trafiać przesyłki. Często jednak zlecenie dystrybucji Amazonowi okazuje się bardziej opłacalne niż utrzymywanie własnego centrum logistycznego. Możesz także samodzielnie zajmować się sprzedażą i dostawami, a Amazona wykorzystywać tylko jako platformę sprzedażową.

Przygotowując ofertę dla klientów, warto w kosztach uwzględnić wszystkie opłaty naliczane przez platformę. Więcej o nich przeczytasz tutaj. Prowizje od sprzedaży, w zależności od kategorii produktu, mogą wynosić 8-15%. Te liczby zmieniają się pod wpływem m.in. warunków gospodarczych, więc warto śledzić najnowsze informacje i czytać powiadomienia wysyłane regularnie przez platformę do sprzedawców.

Sprzedaż w Polsce na Amazon działa podobnie jak w innych krajach. Możesz oferować własne produkty, być dystrybutorem towarów lub tworzyć sztukę, np. muzykę czy projekty graficzne. Dla Marketplace’u liczy się, abyś prowadził legalny biznes, dostarczał rzeczy, z których klienci będą zadowoleni i przyciągał na platformę jeszcze więcej użytkowników. Jeżeli masz pomysł na biznes E-commerce, sprawdź jak wygląda rynek i działaj! Na Amazonie codziennie rejestrują się nowi sprzedawcy. Nie pozwól, aby pojawili się w tym samym miejscu, ale o lepszym czasie niż Ty!

Źródła:

[1] Gemius, “E-commerce w Polsce”

[2] WUNDERMAN THOMPSON COMMERCE, 2020