Kto może sprzedawać na Amazonie?

E-commerce rośnie w siłę – nikt nie ma co do tego wątpliwości. W samym 2020 roku sprzedaż online wzrosła o 35% w stosunku do poprzedniego roku. Podczas pandemii przyzwyczailiśmy się do tego, że niemal każdy produkt możemy otrzymać z dostawą do domu! Możesz to wykorzystać budując biznes na platformie Amazon.

Jednym z kluczowych rynków dla Amazona są nasi sąsiedzi, Niemcy. Dodatkowo, platforma jest świetnie dostosowana do sprzedaży międzynarodowej, dzięki czemu staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem dla polskich firm. W kraju mamy już 9 centrów logistycznych: w Łodzi, Pawlikowicach pod Łodzią, Gliwicach, Sosnowcu, Okmianach, Poznaniu, Kołbaskowie oraz dwa we Wrocławiu.

Badania Marketplace Pulse mówią, że codziennie ok. 2000 firm dołącza do grona sprzedawców na jednej z największych platform zakupowych na świecie. Amazon to równie dużo możliwości, co konkurencji, przez co zbudowanie rentownego biznesu to nie bułka z masłem. Jak każda inna inwestycja wymaga to dobrego planu i przemyślanych działań. Nie wystarczy, że dodasz produkty na platformie, aby zarabiać. Jak się za to zabrać? 

Sprawdź, czego szukają Klienci

Dobra oferta to taka, której ludzie potrzebują. Aby zyskiwać jak najlepsze wyniki warto obserwować, jakie typy produktów są w danym momencie popularne. Nie oznacza to jednak, że jeśli w TOP5 produktów na Amazon są maseczki peel-off to dodając je do oferty od razu zbijesz fortunę. Z pewnością jednak możesz wykorzystać tę wiedzę, aby zwiększyć sprzedaż. 

Jakie produkty najlepiej sprzedają się na Amazon? Najświeższe statystyki możesz sprawdzić tutaj. Najpopularniejsze kategorie to:

 • Zabawki i gry
 • Elektronika
 • Aparat i zdjęcie
 • Gry wideo
 • Książki
 • Odzież, buty i biżuteria
 • Dom i kuchnia

Zanim podejmiesz decyzję, w jaki produkt zainwestujesz, możesz też zbadać rynek testując kilka produktów. W ten sposób przekonasz się, po co klienci sięgają najchętniej. Jeżeli potrzebujesz doświadczonego partnera, który wesprze Cię w tym procesie – chętnie pomożemy! 

Co musisz mieć, aby sprzedawać? 

Decydując się na sprzedaż na Amazonie warto pamiętać, że działa on na innych zasadach niż popularne w Polsce Allegro czy OLX. To sklep, w którym nie mogą sprzedawać osoby prywatne. Pierwszym krokiem będzie zatem założenie działalności gospodarczej. Platforma rygorystycznie przestrzega zasad związanych z dotrzymywaniem deklarowanego czasu przesyłek czy ochroną własności intelektualnej, a także zwraca dużą uwagę na oceny użytkowników. Korzystając z Amazona musimy dostosować się zatem do wymaganych standardów. 

Do rejestracji na platformie potrzebne są:

 • firmowy adres e-mail,
 • aktywna karta kredytowa (polska lub międzynarodowa),
 • ważny dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport),
 • dane dotyczące firmy, w tym numer identyfikacji podatkowej.

W kolejnych krokach konieczny będzie wybór planu indywidualnego (dla mniejszych firm) lub profesjonalnego. Uzależniony on będzie m.in. od liczby produktów i skali Twojej sprzedaży. Koszty sprzedaży na Amazonie uzależnione są od kilku czynników, m.in wyboru planu oraz sposobu realizacji zamówienia. 

Podsumowując, na Amazon może sprzedawać każdy przedsiębiorca. Platforma promuje wysokiej jakości produkty, które są wysoko oceniane przez użytkowników. Dzięki międzynarodowej skali i rozbudowanej infrastrukturze daje ogromne możliwości rozwoju biznesu e-commerce. Aby je dobrze wykorzystać, potrzebna jest odpowiednia atrakcyjna prezentacja produktów, skuteczny plan promocji oraz przemyślana strategia sprzedaży.