Amazon Business, czyli jak sprzedawać B2B

E-commerce wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą produktów klientowi indywidualnemu (B2C). Firmy jednak również kupują przez Internet, a badania rynku wskazują na to, że robią to coraz chętniej. Jak wykorzystać ten fakt w działalności na Amazon?

Na czym polega Amazon Business?

To usługa umożliwiająca sprzedaż i zakup w rozliczeniu B2B (business to business). Sprzedawcy mogą wystawiać faktury dla firm za zamawiane produkty, a kupujący tworzyć konta biznesowe z dostępem dla wielu pracowników, a także łatwiej organizować zakupy.

Amazon Business został stworzony przede wszystkim po to, aby ułatwić firmom korzystanie z platformy. Płatności, rozliczenia i dostęp do konta wyglądają tu nieco inaczej niż w przypadku detalicznych użytkowników. Dodatkowe funkcjonalności pozwalają na bezpieczne oraz łatwe realizowanie zamówień przez wiele osób.

Z perspektywy sprzedawcy to również duże udogodnienie. Dzięki popularności platformy, przedsiębiorca zyskuje możliwość o wiele szybszego pozyskiwania nowych klientów biznesowych. Często dokonują oni znacznie większych zakupów niż użytkownicy detaliczni. Sprzedając na Amazon nie musisz budować własnej platformy e-commerce, ani inwestować w drogie rozwiązania technologiczne. Jesteś tam, gdzie klienci chcą znaleźć Twoją ofertę.

Dlaczego warto prowadzić sprzedaż B2B na Amazonie?

Globalny rynek handlu elektronicznego B2B miał 14,9 biliona USD wartości w 2020 roku i był ponad 5-krotnie większy niż rynek B2C[1]. Te liczby mówią same za siebie: firmy chętnie dokonują zakupów online. Warto wykorzystać tę wiedzę w swoim biznesie!

Pandemia przyspieszyła rozwój rynku zakupów internetowych również w sektorze B2B. Taka forma okazała się bezpieczniejsza, a dziś pozwala także zaoszczędzić mnóstwo czasu. Jeżeli jeszcze nie masz stałej bazy klientów, Amazon to dobre miejsce, aby ją zdobyć. Platforma jest jak targ albo centrum handlowe – to tutaj użytkownicy poszukują dostawców, gdy czegoś potrzebują. Mogą znaleźć wiele ofert w jednym miejscu, porównać je i złożyć zamówienie u sprzedawców zweryfikowanych przez Amazona. Gwarancja terminowej dostawy oraz wysokiej jakości produktów to duży atut dla klientów biznesowych. Od rzetelnej pracy dostawców może przecież zależeć ich działalność. Na Amazonie mogą kupić sprawdzone produkty, czego miarą mogą być np. wysokie oceny innych klientów B2B. Marketplace weryfikuje też sprzedawców, którym pozwala działać na swojej platformie – jest więc to dodatkowy wskaźnik gwarancji wysokiej jakości.

Korzyści dla kupujących

Firmowe konto na Amazonie to przede wszystkim wiele dodatkowych funkcjonalności i udogodnień dla użytkowników. Takie rozwiązanie jest przydatne zarówno dla małych biznesów, które chcą rozliczać się za pomocą faktury, jak i dużych firm, gdzie za dokonywanie zakupów odpowiada kilka lub nawet kilkanaście osób. Przyjrzyjmy się, jakie ułatwienia Amazon oferuje kupującym:

  • Płatność do 30 dni od złożenia zamówienia – dziś “PayPo” to popularna usługa w wielu sklepach internetowych. Na Amazon Business dostępna od lat. Możliwość opłacenia zakupów w późniejszym terminie jest dla wielu biznesów bardzo atrakcyjna. W przypadku opóźnień w płatnościach, nie ma konieczności odkładania zamówień potrzebnych produktów.
  • Dostęp dla wielu osób – na Amazonie można udzielić dostępu do profilu firmowego wielu użytkownikom (pracownikom) tak, aby wszystkie niezbędne dokumenty zakupów oraz informacje dotyczące płatności były w jednym miejscu. Właściciel profilu może zarządzać uprawnieniami poszczególnych osób.
  • Faktury w jednym miejscu – robiąc zakupy na konkretnej platformie, z tego samego profilu, użytkownicy nie muszą się martwić o dokumentację. Dowody zakupu z całego miesiąca można pobrać bezpośrednio z systemu, zamiast poszukiwać ich w mailach od pracowników.
  • Płatność kartą firmową – pracownicy nie muszą otrzymywać dostępu do konta bankowego, aby robić zakupy. Właściciel biznesowego profilu na Amazonie może podpiąć kartę debetową lub kredytową, a także ustawiać limity płatności dla pozostałych użytkowników konta. W ten sposób zakupy będą robione sprawnie, ale bez ryzyka kosztownych błędów.
  • Widoczna cena bez VAT – wyświetlając oferty, użytkownicy już na pierwszy rzut oka widzą, ile wynosi cena produktu zarówno netto, jak i brutto.

Sprzedaż B2B na Amazonie

Oferta dla firm ma nieco inną specyfikę, niż ta skierowana do klienta detalicznego. Zanim zdecydujesz się na inwestycję w ten obszar biznesu, przyjrzyj się, jak działa konkurencja oraz jakie są oczekiwania rynku. Prowadzenie sprzedaży B2B wymaga dobrego przygotowania operacyjnego, a często także inwestycji na większą skalę, ponieważ firmy często kupują duże ilości produktów. Przykładowo, jeżeli klient detaliczny podczas jednej transakcji zamówi 2-3 ryzy papieru do drukarki, firma może kupić ich na raz nawet całą paletę!

O czym warto pamiętać, zanim rozpoczniesz sprzedaż B2B?

Zadbaj o odpowiednią ilość towaru w magazynie – klienci biznesowi realizują większe zamówienia, dlatego warto być na nie przygotowanym. Wybierając dostawców, często zwraca się uwagę na to, czy nie mają oni przerw w dostawach. Firmy chcą kupować od sprzedawców, którzy przez cały czas mają dostępny towar.
Tania i szybka wysyłka – realizacja nawet dużych zamówień w krótkim czasie to element obsługi klienta, o który warto zadbać. W branży e-commerce czas dostaw ma ogromne znaczenie.
Atrakcyjna cena – im większe zakupy, tym większe znaczenie różnic cenowych. Wyobraź sobie, że kupujesz 1000 długopisów. Możesz kupić je za 85 groszy lub za 90 groszy. W przypadku zakupu 10 długopisów to tylko 50 groszy różnicy, jednak przy zakupie 1000 sztuk – 50 zł.

Sprzedaż B2B to często przedsięwzięcie na większą skalę. Dane rynkowe świadczą jednak o tym, że jest to sektor, którym warto się zainteresować. Amazon to dobre miejsce, by zbudować bazę klientów i rozpocząć działalność bez konieczności inwestowania we własną platformę oraz ogromnych nakładów na działania marketingowe. Oczywiście, każdy biznes wymaga zaangażowania, jednak przy wykorzystaniu tego Marketplace, droga do klientów znacznie się skraca.

Źródła:

[1] In-depth Report: B2B e-Commerce 2021