Jak zdobyć pozytywne opinie na Amazonie?

Sprzedający na Amazonie mają dostęp do kilkuset milionów klientów na całym świecie. Budowanie renomy na Amazonie jest więc świetnym początkiem działania w branży e-commerce. Amazon pozwala bowiem na efektywne budowanie wizerunku marki zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Sprzedaż na tej platformie to szansa na szybki rozwój sprzedaży i budowę silnej, stabilnie funkcjonującej firmy. Warunkiem sukcesu jest spełnianie wyśrubowanych warunków Amazona, między innymi zyskiwanie recenzji zadowolonych klientów. 

Pozytywne opinie na Amazon

Recenzje klientów to jedno z najpotężniejszych narzędzi w branży e-commerce. Pozytywnie wystawione opinie budują zaufanie, eliminują wątpliwości potencjalnych klientów i poprawiają współczynnik konwersji. Większość kupujących ufa opiniom wystawianym przez innych użytkowników oraz chętnie publikuje recenzje o produktach i sprzedających. Uzyskiwanie pozytywnych opinii i ich wykorzystywanie do wzrostu sprzedaży jest zatem obowiązkowe dla e-sprzedawców. Powinni oni na bieżąco śledzić wystawiane opinie oraz wprowadzać ewentualne zmiany w ofertach. 

Pozytywne opinie na Amazon oraz proces zarządzania nimi jest szczególnie ważny, ponieważ światowy gigant jest nastawiony na pozytywne doświadczenie zakupowe. Oznacza to na przykład, żeAmazon zwraca uwagę na opinie zdobywane w sposób niezgodny z regulaminem. Sprzedawca, aby odnieść sukces, powinien zatem podjąć wszelkie działania, które wyrobią jego markę oraz przyniosą jak największą liczbę pozytywnych opinii na Amazonie.

Renoma na Amazon – dobre praktyki

Amazon stosuje różne zachęty do wystawiania opinii o produkcie lub sprzedawcy. Po zakończeniu transakcji wysyła do klientów na przykład autorespondery, czyli proste, zwięzłe wiadomości mailowe z prośbą o wystawienie recenzji. Bardzo skutecznym sposobem na organiczny wzrost liczby pozytywnych opinii na Amazon jest również umieszczanie insertów w wysyłanym opakowaniu. Taki insert musi spełniać wszystkie wymogi Amazona, np. pozostać maksymalnie neutralny, ponieważ nie można narzucać wystawienia pozytywnej opinii.

Warto pamiętać, że klienci mają tendencję do pisania negatywnych opinii, gdy z jakiegoś powodu są niezadowoleni z otrzymanego produktu. Trzeba nastawić się, że negatywne opinie będą się pojawiać i wcale nie muszą oznaczać utraty renomy na Amazon – pod warunkiem, że nie zostaną zignorowane. Okazuje się wręcz, że krytyczne opinie mogą pozytywnie wpłynąć na zwiększenie liczby konwersji. Kupujący często czytają negatywne recenzje, więc istotna jest nie sama negatywna opinia, ale sposób, w jaki się na nią zareaguje. Amazon rekomenduje sprzedawcom kontakt z niezadowolonym klientem, by zbadać jego potrzeby oraz zweryfikować potencjalne możliwości naprawy błędu. Zalecane jest ustosunkowanie się do negatywnej opinii klienta oraz jeżeli to konieczne zamieszczenie przeprosin za zaistniałą sytuację i przedstawienie przyczyny problemu. Można też wyjaśnić, że taka sytuacja jest sporadyczna oraz prowadzone są prace nad jej uniknięciem w przyszłości. Takie podejście do problemu pomaga zminimalizować ryzyko utraty renomy na Amazon.