Czym są i jak działają Amazon Aggregators?

Niektórzy myślą, że wystarczy pojawić się na Amazon ze swoją ofertą, aby osiągać świetne wyniki sprzedażowe. Nic bardziej mylnego! Na tym marketplace panuje duża konkurencja i sporo się dzieje, podobnie jak w całej branży e-commerce w ostatnich latach. Aby zbudować biznes na Amazon potrzebna jest wiedza o platformie, dobra logistyka i zasoby na działania marketingowe. Amazon Aggregators mają te wszystkie zasoby i rozwijają lokalne firmy do poziomu globalnych marek.

Czym są Amazon Aggregators?

To duże organizacje, które zajmują się kupowaniem małych firm i rozwijaniem ich w ramach Amazon, a docelowo również poza nim. Amazon Aggregators dysponują środkami finansowymi, zespołem wykwalifikowanych specjalistów, a także doświadczeniem biznesowym, dzięki którym pod ich parasolem powstają duże, często światowe marki.

Celem Amazon Aggregators jest budowanie rozpoznawalnych i dobrze prosperujących brandów, które po osiągnięciu dużej popularności będą dostępne w wielu krajach. W tym celu organizacje te kupują małe firmy, w których dostrzegają potencjał biznesowy, a następnie wykorzystując swoje zasoby umożliwiają im rozwój na dużą skalę.

Jakie firmy są interesujące dla Amazon Aggregators?

Inwestycje czynione są po to, aby generować zyski, dlatego agregatory zwracają uwagę na to, czy dana marka ma potencjał, aby dobrze się sprzedawać przez długi czas. Nie są zainteresowane produktami, które są tylko kilkumiesięczną modą. Chętnie kupowane są firmy odpowiadające na międzynarodowe trendy, które będą aktualne co najmniej przez kilka lat. Istotne są również wyniki sprzedażowe oraz pozytywne recenzje użytkowników.

Nie każda firma będzie atrakcyjna dla Amazon Aggregators. Aby przyciągnąć uwagę inwestorów oraz otrzymać korzystną ofertę, trzeba spełnić kilka warunków:

  1. Zarejestrowana marka własna – sprzedając na Amazon produkty innych firm możesz zrobić dobry biznes, jednak działając na dużą skalę nie będziesz w stanie zaproponować korzystniejszej oferty niż sam producent. Właśnie dlatego agregatorom zależy na tym, aby promować marki własne.
  1. Marki Fulfillment By Amazon – korzystanie z FBA upraszcza wiele spraw związanych z logistyką. Za magazynowanie produktów i wysyłkę do Klientów odpowiada Amazon. Umożliwia to bardziej elastyczne skalowanie biznesu, ponieważ nie potrzeba dodatkowych magazynów, pracowników czy procedur związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw na linii marka-Klient. FBA zwiększa również szansę na uzyskanie statusu Prime.
  1. Zyski i marża – większość Amazon Aggregators jest zainteresowana zakupem firm, których zysk w ostatnim roku przekroczył 200 000 USD netto lub więcej. Narzucona na sprzedawane produkty marża również ma znaczenie. Dobrze widziane jest, gdy wynosi ona 10-15%. Na podstawie tych informacji oceniana jest rentowność firmy oraz jej potencjał biznesowy.

Czy warto sprzedać swoją markę?

Amazon Aggregators jako duże grupy oferują mnóstwo możliwości. Ceną jest niezależność Twojej marki – po włączeniu do agregatora stanie się ona częścią dużej firmy (czasami zarządzającej nawet setką marek), która będzie miała znaczący udział w podejmowaniu strategicznych decyzji. Z drugiej strony, sprzedaż wiąże się z dużo większymi możliwościami rozwoju, niż te, które ma większość firm działających na własną rękę. Amazon Aggregators dysponują know how wypracowanym na bazie doświadczeń z innymi firmami, sztabem specjalistów ds. SEO, marketingu czy logistyki, a także dużymi budżetami reklamowymi. Istnieją również agregatory, które specjalizują się w konkretnych branżach i z tego tytułu dysponują rzadkim i cennym doświadczeniem w rozwoju konkretnej kategorii.

Niewątpliwie, sprzedaż marki agregatorowi wiąże się z ogromnymi możliwościami skalowania biznesu na rynkach międzynarodowych. Jeżeli aspirujesz do tego, aby Twoja marka była rozpoznawalna w wielu krajach i również poza Amazon, warto wziąć pod uwagę podjęcie współpracy z takim doświadczonym partnerem.

Jak sprzedać markę agregatorowi?

Jak wspominaliśmy wcześniej, agregatory poszukują marek z dobrym potencjałem handlowym. Świadomy rozwój Twojej marki, zarówno w aspekcie sprzedażowym jak i marketingowym, może uwolnić jej potencjał przez mądre dobranie produktów oraz wykreowanie mocnego wizerunku. Jeżeli szukasz doświadczonego partnera, który pomoże Ci podjąć właściwe decyzje biznesowe i wesprze w efektywnych działaniach marketingowych, skontaktuj się z nami.

Kolejnym etapem, jeśli podczas budowania silniejszej marki żaden Amazon Aggregator się z Tobą nie skontaktuje, jest rozważenie skorzystania z usług pośrednika. Tacy brokerzy dla firm e-commerce zajmują się łączeniem sprzedawców z odpowiednimi dla nich agregatorami. Wiąże się to jednak z koniecznością zapłacenia prowizji po udanej transakcji. Jeśli już czujesz się gotowy albo chcesz sprawdzić rynek, możesz odezwać się do wybranego agregatora na własną rękę i zwrócić się o przedstawienie oferty zakupu.

Amazon Aggregators, które warto znać

Istnieje wiele firm, które kupują i rozwijają marki na Amazonie. Zanim zdecydujesz się na sprzedaż, poznaj kilka z nich i przyjrzyj się z bliska, w jaki sposób działają.

Thrasio

To największy Amazon Aggregator, zatrudniający ponad 500 osób w ponad 10 krajach. Ta organizacja kupuje marki FBA osiągające co najmniej 1 000 000 USD zysku rocznie. Thrasio stawia na większe firmy, które wygenerują dużą sprzedaż.

Benitago

To firma, której założyciele sami zaczynali jako sprzedawcy na Amazon. Ich doświadczenie ma bezpośrednie przełożenie na kulturę pracy w Benitago. Chętnie inwestują również w niszowe marki, którymi inne agregatory nie są zainteresowane. Benitago znani są z atrakcyjnych ofert. Kupują duże firmy osiągające ok. 3 000 000 USD przychodów.

Perch

To również agregator kupujący marki FBA, zarabiające więcej niż 1 000 000 USD rocznie. Są oni zainteresowani świetnie ocenianymi produktami znajdującymi się wysoko w wynikach wyszukiwania, w najpopularniejszych kategoriach. Mówiąc wprost, kupują to, co się świetnie sprzedaje.

Sorfeo

To nowy agregator, który powstał w 2020 roku. Ich znakiem rozpoznawczym jest efektywność – większość transakcji zamykają w mniej niż 30 dni. Kupują firmy, które osiągają sprzedaż od 200 000 do 2 000 000 USD rocznie. Zespół Sorfeo stworzony jest ze specjalistów o dużym doświadczeniu biznesowym.

Amazon Aggregators jest znacznie więcej. Decydując się na sprzedaż warto wybrać takiego partnera, który nie tylko przedstawi Ci korzystną ofertę, ale też ma podobne podejście do biznesu. Możesz również podjąć rozmowę z wieloma firmami, aby poznać swoje możliwości i wybrać najbardziej konkurencyjną propozycję.