Wszystko co musisz wiedzieć o algorytmie A10 Amazona

Amazon to największa platforma sprzedażowa na świecie zrzeszająca ponad 5 milionów sprzedawców ze wszystkich zakątków globu. Jednym z głównych ogniw platformy jest algorytm, którego znajomość pomaga przedsiębiorcom pozycjonować produkty w rankingu wyszukiwania i dotrzeć do dużej grupy potencjalnych klientów.

Algorytm to narzędzie dynamiczne i stale się zmieniające się, dlatego niezwykle ważne jest, aby być na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami, jeżeli chcemy z sukcesem sprzedawać na Amazonie.

Czym jest algorytm A9 i A10?

Algorytm Amazona określa, które produkty trafiają na szczyt wyników wyszukiwania, tym samym generując większą sprzedaż. Dotychczas algorytm nosił nazwę Amazon A9, jednak w 2020 platforma wprowadziła nową, zaktualizowaną wersję algorytmu o nazwie A10.
Nowa wersja działa podobnie do wersji A9 z kilkoma kluczowymi różnicami w obszarze konwersji, autorytetu sprzedawcy, sprzedaży PPC oraz impresji.

Algorytm A9 – jak było dotychczas?

Algorytm w poprzedniej wersji w kompleksowy sposób uwzględniał szereg czynników, na podstawie których wyświetlane były produkty o wysokim potencjale sprzedaży.
Dotychczas kluczowe znaczenie miały:

  • Sprzedaż i współczynnik konwersji – Amazon to platforma e-commerce nastawiona na generowanie zysku, dlatego też, algorytm chętniej wyświetla produkty o większym potencjalne sprzedaży.
  • Recenzje klientów – opinia klientów to istotny element na drodze do osiągnięcia wysokiej pozycji w wyszukiwarce Amazona, dlatego warto poświęcić czas na opiekę posprzedażową i zachęcać klientów do dzielenia się opinią na temat produktów.
  • Promowanie produktów – płatne reklamy na Amazonie są narzędziem dotrcia do szerokiego grona odbiorców, generując większą ilość wizyt i zwiększając szansę sprzedaży.
  • Cena – strategia ustalania cen ma duże znaczenie w kontekście generowania sprzedaży na platformie, na której klient może porównać cenę podobnych produktów w kilka sekund. Konkurencyjne ceny są zawsze plusem dla Twoich klientów i niejednokrotnie czynnikiem decydującym w procesie zakupowym.
  • Opisy produktów i słowa kluczowe – odpowiedni dobór słów kluczowych i tworzenie na ich podstawie tytułów i opisów produktów to czynnik mający znaczący wpływ na ranking wyszukiwania produktów. Nie należy zapominać, że słowa kluczowe są ważne, jednak opisy są tworzone dla ludzi, nie maszyn. Powinny być pisane prostym i zrozumiałym językiem, uwzględniając wszystkie cechy produktów i rozwiewając ewentualne wątpliwości kupujących.

Algorytm A10 – zmiany

Autorytet sprzedawcy
Jedną z największych zmian w nowej wersji algorytmu Amazona jest wzrost znaczenia autorytetu sprzedawcy. Tutaj kluczowe znaczenie mają czynniki takie jak:

  • Historia sprzedaży.
  • Staż sprzedaży na Amazonie.
  • Opinie klientów.
  • Zwroty.
  • Ilość produktów w portfolio.

Aby pozycjonować się na wyższej pozycji w wyszukiwarce Amazona warto poświęcić czas na analizę i udoskonalenie wyżej wymienionych czynników. Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami w celu opracowania indywidualnej strategii sprzedaży na Amazonie (https://sellerswitch.com/kontakt/)

Współczynnik konwersji, impresje, CTR

Jeżeli chcesz sprzedawać więcej na Amazonie musisz zwrócić uwagę na CTR (click-through rate) na które wpływają się wysokiej jakości zdjęcia i opisy produktów. Im wyższe CTR, tym większa szansa na to, że Twój produkt pojawi się na pierwszej stronie wyszukiwania. Kolejnym czynnikiem, który powiązany jest z CTR jest współczynnik konwersji, czyli ilość osób, które klikną w Twój produkt i dokonają zakupu. Ponadto algorytm A10 bierze pod uwagę ilość wyświetleń produktu, nie tylko bezpośrednio z wyszukiwarki, ale również z linków zewnętrznych.

Sprzedaż PPC

Sprzedaż generowana przez płatne reklamy nadal ma znaczenie, jednak Amazon nie kładzie już tak dużego nacisku na reklamy PPC. Algorytm A10 premiuje ruch organiczny z zewnętrznych źródeł takich jak portale, blogi czy media społecznościowe.

Kierowanie ruchu za pomocą linków zewnętrznych nie tylko dobrze wpływa na ilość wyświetleń produktów, ale także ma znaczenie w kontekście pozycji w rankingu wyszukiwania. Amazon kładzie nacisk na wizyty użytkowników z zewnątrz, ponieważ to dodatkowy ruch na platformie, a o to właśnie Amazonowi chodzi. Zatem warto kierować ruch na listingi z wielu rodzajów źródeł.