Sprzedaż kosmetyków online na Amazonie

Branża kosmetyczna osiąga świetne wyniki finansowe, ale czy łatwo zrobić w niej biznes? Klienci szybko podejmują decyzje i chętnie wydają pieniądze na kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne, jednak w tej kategorii konkurencja nie śpi! Czy sprzedaż kosmetyków online na Amazonie to droga go sukcesu usłana różami? Zanim zainwestujesz, dowiedz się, czym charakteryzuje się branża beauty na jednym z największych serwisów e-commerce!

Jakie produkty beauty sprzedają się najlepiej na Amazon?

Na platformie znajdują się rankingi TOP 100 produktów w różnych kategoriach. Można z nich wyczytać, co sprzedaje się najlepiej. Ze względu na ogromną ilość codziennie sprzedawanych kosmetyków, rankingi zmieniają się bardzo dynamicznie. Możemy jednak zaobserwować pewne prawidłowości, a wśród najlepiej sprzedających się produktów w branży beauty często występują:

  • żele pod prysznic
  • akcesoria i produkty do pielęgnacji włosów
  • produkty do makijażu
  • kosmetyki stymulujące wzrost rzęs

Warto pamiętać, że dane z rankingów to nie jedyne, czym warto się kierować podejmując decyzje biznesowe. To, że zaczniesz oferować kosmetyki np. do pielęgnacji włosów nie oznacza, że ludzie sięgną po nie równie chętnie, co po świeże bułeczki. Na sukces sprzedaży na Amazonie składa się wiele czynników. Dowiesz się o nich więcej w dalszej części tego artykułu. Podsumowując, rankingi dają wiele cennych informacji, jednak nie możemy kierować się wyłącznie nimi planując inwestycję.

Na co uważać inwestując w branżę kosmetyczną? 

Kategoria beauty należy do najbardziej konkurencyjnych na Amazonie. Rozpoczynając biznes będziesz współzawodniczyć z tysiącami sprzedawców, a Twoje produkty będą porównywane z wieloma innymi. Nie ma znaczenia, czy jesteś przedstawicielem znanej marki czy początkującym biznesem. 

Jeżeli nie chcesz podejmować ryzyka biznesowego, nie inwestuj w produkty z tzw. “długiego ogona”, czyli bardzo niszowe. Przykładowo, jeżeli zaproponujesz użytkownikom odżywkę do włosów blond i przetłuszczających się, prawdopodobnie zainteresowanie będzie niskie, a sprzedaż nieopłacalna. Sytuacja ma się podobnie, gdy jakiś konkretny produkt dystrybuuje tylko kilku sprzedawców. Zaistnienie na takim rynku jest możliwe, jednak wymaga dużo czasu i dużych nakładów na działania marketingowe. Wniosek? Dobrze jest szukać złotego środka, a także być otwartym na modyfikację swojej oferty. Szczegółowa analiza konkurencji będzie pomocna, aby uniknąć nietrafionych inwestycji.

Sprzedaż kosmetyków online – dobre praktyki

sprzedaż kosmetyków online
Jakie produkty beauty warto sprzedawać na Amazonie?

Zanim podejmiesz decyzję o tym, co chcesz sprzedawać, warto dobrze przeanalizować daną kategorię. Sprawdź:

  • co się teraz najlepiej sprzedaje?
  • jak duża jest konkurencja w wybranym obszarze (ilu jest sprzedawców? jaki wybór produktów?)?
  • czy jesteś w stanie zaoferować konkurencyjną cenę?

Jeżeli np. dużą popularność zdobywają kosmetyki organiczne, ale Twoje produkty byłyby jednymi z najdroższych w tej kategorii, prawdopodobnie niewiele osób po nie sięgnie.

Im szybciej i łatwiej Twój klient dokona zakupu, tym lepiej. Odbiorcy docenią zaoszczędzony czas. Warto zatem zadbać o precyzyjne pokazanie najważniejszych informacji o produkcie oraz umieszczenie ich w widocznym już na pierwszy rzut oka miejscu. Klienci zwracają uwagę na trzy rzeczy: zdjęcie główne, tytuł i cenę. Te elementy powinny przekazywać najważniejsze informacje i zachęcać do zakupu. Dobrze przygotowana oferta często przesądza o wynikach sprzedażowych, a także tym, jak dużych nakładów na działania marketingowe będziesz potrzebować. 

Wbrew pozorom, beauty to branża dla twardzieli. Aby w niej zaistnieć, potrzebujesz świetnej znajomości rynku. Nie jest to szybki ani łatwy do zdobycia rynek, jednak na tyle obszerny, że zainwestowanie w niego może się opłacić. Jeżeli chcesz zacząć działać i szukasz partnera, który wie, jak wspierać sprzedaż na Amazonie skutecznym marketingiem – skontaktuj się, z nami!