Rynek produktów dla dzieci na Amazonie

Produkty dedykowane najmłodszym to ogromny rynek skupiający wiele artykułów, który na przestrzeni lat zanotował znaczące wzrosty i na którym pojawia się wiele innowacji oraz jest niezwykle podatny na trendy, m.in. te związane z troską o środowisko oraz rozwój i bezpieczeństwo dzieci. W poniższym artykule przedstawiamy najnowsze trendy, prognozy oraz analizy w kontekście sprzedaży na Amazon.

Rynek produktów dla dzieci od lat notuje stabilne wzrosty na poziomie 4%-5% i przewiduje się, że do 2026 wzrośnie on o kolejne 5,2%. Choć pandemia COVID-19 przyczyniła się do spowolnienia dynamiki wzrostu tego sektora, to niektóre produkty takie jak pampersy, jednorazowe chusteczki oraz inne produkty do higieny odnotowały znaczny wzrost popytu w dobie lockdownów. Również zabawki i gry planszowe zanotowały wzrost sprzedaży, ponieważ dzieci potrzebowały alternatywnych form spędzania czasu, podczas gdy nie miały możliwości zabawy z rówieśnikami na zewnątrz. Rynek odzieży dziecięcej właśnie z powodu licznych restrykcji i braku możliwości uczęszczania do szkoły przez dzieci odnotował największe spadki popytu i to właśnie na tym rynku odrobienie strat może zająć najwięcej czasu, ponieważ nie są to produkty pierwszej potrzeby.

Rynek produktów dla dzieci składa się z różnych kategorii i artykułów, takich jak zabawki, akcesoria do karmienia, chusteczki, pieluchy jednorazowe, produkty do pielęgnacji ciała i smoczki uspokajające.

Do jednej z najdynamiczniej rosnących kategorii w sektorze baby care zaliczają się produkty do higieny i pielęgnacji, które stanowią, aż 12% wszystkich produktów należących do tego sektora.

Trendy na rynku produktów dla dzieci

Jeden z głównych trendów ukształtował się pod wpływem pandemii COVID-19, ponieważ nasiliła ona obawy rodziców dotyczące higieny dzieci, skłaniając ich do zakupów produktów w dużych ilościach oraz do robienia zapasów na wypadek kolejnych restrykcji i zamknięcia sklepów. Nie bez znaczenia pozostaje aspekt ekonomiczny i rosnąca inflacja, która sprawia, że klienci chętniej sięgają po produkty z kategorii marek własnych sprzedawanych w dyskontach typu Tesco, Lidl czy Aldi, które są tańszym rozwiązaniem na tle innych, rozpoznawanych marek. 

Mocno rozwijającym się trendem jest również ekologia i naturalność produktów, co odnosi się zarówno do produktów higieny dzieci, jak i zabawek. Rodzice zwracają uwagę na skład produktów, atesty oraz czy są one przyjazne dla środowiska, np. czy są biodegradowalne lub łatwe w recyclingu. Marka Mattel zadeklarowała, że do 2030 r. będzie wykorzystywać w swoich produktach i opakowaniach w 100% materiały pochodzące z recyklingu lub materiały nadające się do recyklingu.

W kategorii zabawek można zauważyć wzrost popytu na zabawki strategiczne i edukacyjne, które odgrywają ważną rolę w rozwoju dzieci. Zabawki tego typu pomagają w nabywaniu umiejętności logicznych oraz wspierają w nauce, budowaniu umiejętności społecznych i komunikacyjnych.

Produkty dla dzieci na Amazonie 

Nasz zespół zajmujący się analizami rynku wziął pod lupę produkty dedykowane dzieciom sprzedawane na niemieckim Amazonie. W kategorii produktów tego typu znalazły się m.in. smoczki, nosidełka, zabawki, śliniaki, chusty, śpiochy, leżaczki, nocniki oraz gryzaki. 

Z naszych analiz wynika, że w tej kategorii znajduje się wiele różnorodnych produktów, zarówno związanych z edukacją i rozwojem, jak i higieną i produktami pierwszej potrzeby.

Spośród wszystkich podkategorii wyróżniliśmy TOP 6 na podstawie estymowanego miesięcznego obrotu. Są to:

– Zabawki muzyczne: 1 214 052 €

– Zabawki dla małych dzieci: 1 034 060 €

– Nosidełka: 715 551 €

– Laktatory: 697 176 €

– Smoczki: 570 622 €

– Kocyki: 507 673 €

Powyższe zestawienie pokazuje, że produkty z największym potencjałem sprzedażowym to zabawki i zgodnie z aktualnymi trendami w tym sektorze, warto promować produkty, które mają charakter edukacyjny, wspierają rozwój dzieci i są przyjazne środowisku.

Jeżeli zastanawiasz się nad wprowadzeniem swojej marki z kategorii produktów dla dzieci na Amazon i chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego rynku, skontaktuj się z nami!

Źródła:

https://explodingtopics.com/blog/toy-industry-trends

https://www.businesswire.com/news/home/20210908005614/en/Global-Toy-Market-2021-to-2026—by-Product-Type-Age-Distribution-Channel-and-Region—ResearchAndMarkets.com

https://store.mintel.com/report/uk-babies-and-childrens-personal-care-products-nappies-and-wipes-market-report