Jak zwiększyć liczbę recenzji na Amazonie?

Każdy, kto sprzedaje produkty przez Internet ma świadomość, że nie jest łatwo uzyskać pozytywne recenzje klientów. Na Amazonie zarządzanie opiniami jest szczególnie ważne, ponieważ jest on nastawiony na pozytywne doświadczenie zakupowe klienta oraz szczególnie wrażliwy na punkcie opinii zdobywanych w niezgodny z regulaminem sposób. Warto więc podjąć jak najwięcej działań, aby zwiększyć liczbę recenzji na Amazonie i wyrobić sobie markę, która poskutkuje sukcesem. Tylko jak to zrobić?

Opinie klientów

Recenzje klientów to jedno z najpotężniejszych narzędzi w rękach sprzedawców internetowych. Pozytywnie wystawione opinie pomagają budować zaufanie, eliminują wątpliwości potencjalnych zakupowiczów i znacząco poprawiają współczynnik konwersji. Statystyki pokazują, że nawet 88% klientów ufa opiniom wystawianym przez innych użytkowników. Badania pokazują również, że e-klienci chętnie publikują recenzje i wielu z nich wierzy internetowym opiniom na równi z rekomendacjami znajomych. Gromadzenie pozytywnych opinii klientów i ich dalsze wykorzystywanie do wzrostu sprzedaży jest zatem dla sprzedawców internetowych obowiązkowe. Pamiętaj, że należy na bieżąco śledzić wystawiane opinie i wprowadzać ewentualne zmiany. Warto wiedzieć, że Amazon preferuje opinie i recenzje o produktach zawierające multimedia. Zwiększają one wiarygodność takiej opinii oraz dostarczają klientom dodatkowych informacji na temat produktu. Zaufaniem klientów cieszą się tzw. Related Video Shorts, czyli kompilacje wystawianych opinii i niezależnych recenzji z sieci.

Zachęty do opiniowania

Amazon stosuje różne sposoby zapraszania klientów do wystawienia opinii o produkcie lub sprzedawcy po zakończeniu transakcji. Jednym z nich jest wysyłanie do klientów autoresponderów. Amazon wysyła proste, zwięzłe wiadomości e-mail z prośbą o recenzję. Ty również możesz również wyjść z inicjatywą i umieszczać inserty w wysyłanym opakowaniu. Może to być bardzo skutecznym sposobem na organiczny wzrost liczby opinii. Pamiętaj jednak, że taki insert musi spełniać wszystkie wymogi Amazona. Dla przykładu nie możesz wprost prosić klientów o pozytywną opinię – Twoja prośba o pozostawienie recenzji musi pozostać maksymalnie neutralna. Pamiętaj też, że Amazon nie pozwala na wysyłanie wiadomości do klientów poza platformą!

Reakcja na negatywną recenzję

Nie każda negatywna recenzja klienta jest uzasadniona. Mimo tego, nie można jej ignorować. Amazon zaleca sprzedawcom kontakt z niezadowolonym klientem w celu ustalenia jego potrzeb i zbadania możliwości naprawy błędu. Zatem zawsze odpowiadaj na negatywne opinie, przeproś za zaistniałą sytuację, wytłumacz, że zdarza się to sporadycznie i przedstaw przyczynę problemu. Możesz też wyjaśnić, w jaki sposób nad nim pracujesz. Takie zachowanie pomoże zminimalizować ryzyko dla Twojej reputacji u klienta. Co ciekawe, krytyczne opinie mogą całkiem pozytywnie wpłynąć na zwiększenie liczby konwersji. Dzieje się tak, ponieważ e-klienci często sprawdzają negatywne recenzje. Kluczem do sukcesu jest zatem Twoja reakcja na negatywną opinię.