Jak zacząć sprzedaż na Amazonie, jeśli jesteś dużą firmą?

Planujesz sprzedawać swoje produkty na Amazonie? To bardzo dobry pomysł, ponieważ platforma ta staje się coraz popularniejsza! Jak jednak rozpocząć swoją przygodę sprzedażową, jeśli jesteś dużą firmą? Dysponując większym budżetem, a zarazem znaczną świadomością swojej marki, masz zdecydowanie szerszy wachlarz możliwości niż myślisz!

Jak rozpocząć sprzedaż swoich produktów na Amazonie?

Pierwszy krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest utworzenie konta sprzedażowego na platformie. To profil, dzięki któremu będziesz kontrolować, zarządzać i śledzić wszystko, co jest konieczne z prowadzeniem twojego biznesu za pośrednictwem Amazona. Masz możliwość wyboru dwóch wariantów kont. Pierwsze z nich to profesjonalne, którego abonament miesięczny wynosi niecałe 165 złotych. Drugi wariant to konto indywidualne, którego stawka jest przeliczana w odniesieniu do twojej sprzedaży (opłata prowizyjna za każdy sprzedany produkt). W przypadku, gdy prowadzisz dużą firmę i jesteś pewien, że miesięcznie sprzedasz ponad 40 produktów powinieneś wybrać konto profesjonalne. Plan ten daje dostęp do zaawansowanych narzędzi sprzedaży i reklamy w Amazonie. Zyskujesz możliwość generowania przydatnych raportów oraz podłączenia narzędzi firm trzecich. Pozwala też na wgląd do kategorii produktów dostępnych tylko dla posiadaczy konta profesjonalnego.

Jak osiągnąć skuteczną sprzedaż?

Sukces sprzedaży jest uzależniony od spełnienia kilku istotnych warunków. Zadbaj o swoje produkty, które powinny być konkurencyjne zarówno w kwestii jakości, jak i ceny. Amazon docenia klientów generujących stałą sprzedaż. Pamiętaj też, że wysyłki powinny odbywać się w zgodnych z ustaleniami terminach. Istotne jest też utrzymywanie niskiego procentu zwrotów, dlatego zadbaj o rozbudowane opisy, zdjęcia odzwierciedlające rzeczywisty wygląd produktów. Dodatkowo pomyśl o prężnie działającej obsłudze, która będzie w stanie szybko odpowiedzieć wyczerpująco na problemy klientów. Tym sposobem ograniczysz liczbę możliwych roszczeń. Z drugiej strony na twoje konto zacznie spływać coraz więcej pochlebnych opinii, na których swoje decyzje będą opierać kolejni klienci.

Czy potrzebuję zewnętrznego wsparcia w rozwoju sprzedaży?

Prowadząc dużą firmę, masz zdecydowanie więcej na głowie niż właściciele małych przedsiębiorstw. Nie zawsze znajdziesz wystarczająco dużo czasu na doglądanie swoich poczynań na platformie Amazon. Stąd też warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług agencji marketplace. Oferują one kompleksowe wsparcie w rozpoczęciu i rozwoju sprzedaży na Amazon.W ramach tych usług otrzymujesz szeroki pakiet korzyści. Możesz liczyć na szczegółowe audyty witryn i analizy branżowe, tak aby zwiększyć skuteczność zaplanowanych kampanii. W celu przyciągnięcia większego zainteresowania otrzymasz wsparcie dotyczące analizy słów kluczowych, przeglądu tytułów swoich ofert czy opisów. Pomyśl o kampaniach SEO, które zwiększą liczbę twoich potencjalnych klientów.

Czy warto inwestować w strategię promocji i pozycjonowania na Amazon?

Zdecydowanie tak! Jeśli chcesz czerpać spore zyski na Amazonie, musisz zadbać o odpowiednie wypozycjonowanie swoich produktów. Zarządzaniem stawkami czy doborem słów kluczowych powinni zająć się profesjonaliści. To za ich sprawą zadbasz o niski poziom ACOS (Advertising Cost of Sales – stosunek wydatków poniesionych na kampanie do przychodu z nich) oraz wysokie przychody z reklam, dzięki ciągłej optymalizacji i zmianie stawek w czasie rzeczywistym.