Amazon Brand Registry – ochrona marki

Sprzedając na Amazonie wielu sprzedawców staje przed wyzwaniem ochrony własności intelektualnej oraz walki z imitacjami produktów oferowanych przez innych sprzedawców.

Amazon, aby chronić zarówno klientów jak i sprzedawców wdrożył program Amazon Brand Registry umożliwiający oficjalne przypisanie marki do danego sprzedawcy tym samym zapewniając ochronę marki i jej znaku towarowego.

Jak zarejestrować markę w Amazon Brand Registry?

Aby móc zarejestrować markę w programie Amazon konieczne jest posiadanie zarejestrowanego unijnego znaku towarowego w European Union Intellectual Property Office (EUIPO). Należy mieć na uwadze, że sama rejestracja marki w Urzędzie Patentowym nie wystarcza. Kolejny krok to dostarczenie materiałów wizualnych takich jak: logo, zdjęcia produktów oraz opakowań oraz przygotowanie listy kategorii produktów objętych znakiem towarowym oraz listy państw, gdzie produkty są sprzedawane oraz dystrybuowane.

Z powodzeniem zakończony proces rejestracji marki chroni Twoje produkty przed aukcjami i używającymi znaków towarowych w produktach, które nie należą do Twojego portfolio oraz w nieuczciwy sposób sugerują powiązanie z marką.  

Korzyści wynikające z zarejestrowania marki.

Amazon Brand Registry to nie tylko narzędzie pozwalające na monitorowanie i sprawne rozwiązywanie problemów wynikających z naruszenia dóbr osobistych Twojej marki. Amazon udostępnia zarejestrowanym użytkownikom szereg narzędzi marketingowych, które pomogą w tworzeniu spójnego, profesjonalnego wizerunku brandu.

Zarejestrowane marki mają przywilej korzystania z opcji tworzenia storefrontów, czyli personalizowanej strony Twojej firmy, dzięki której klienci mają szansę lepiej poznać Twoją markę oraz oferowane produkty.

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość tworzenia tzw. rich content czyli wzbogaconych treści dostępnych tylko dla marek zarejestrowanych.

A + Content pozwala sprzedawcom urozmaicić materiały w kartach produktowych poprzez dodanie wykresów, wysokiej jakości zdjęć, plików video oraz infografik. Z punktu widzenia kupującego, im bardziej szczegółowo opisany i przedstawiony jest produkt, tym lepiej ponieważ klient ma pewność, że dokonuje właściwego wyboru.

Z całą pewnością można stwierdzić, że marki zarejestrowane w Amazon Brand Registry generują większą sprzedaż, ponieważ ich spójny wizerunek oraz bogate treści, wzbudzają zaufanie klientów sprawiając, że to właśnie u tych marek decydują się dokonać zakupu.

Ponad to Amazon udostępnia dodatkowe formaty reklamowe takich jak Sponsored Brands z możliwością dodania materiałów video.

Zarejestrowane marki mogą również ubiegać się o udział w programie recenzenckim Amazon Vine, dzięki któremu można otrzymywać recenzje użytkowników w zamian za wysłanie darmowych produktów.

To nie koniec benefitów! Sprzedawcy mają również dostęp do rozbudowanych statystyk konta i sprzedaży, co znacznie ułatwia wdrażanie dopasowanych strategii sprzedażowych i marketingowych na Amazon.

Zarejestrowanie marki w programie Amazon Brand Registry niesie za sobą wiele korzyści dla sprzedających jednak, aby móc w pełni korzystać z zalet tego programu najpierw należy upewnić się, że marka posiada wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające jej rejestrację w EUIPO. Gdy jednak cały proces uda się przejść pomyślnie, Amazon Brand Registry umożliwia tworzenie rozbudowanych materiałów związanych z brandem, które z całą pewnością mogą przełożyć się na większą sprzedaż.

Jeżeli chciałbyś zarejestrować markę w programie Amazon Brand Registry i wejść na wyższy poziom sprzedaży napisz do nas: kontakt@sellerswitch.com