Optymalizacja stron produktowych na Amazon

Każdy sprzedający na Amazon powinien mieć świadomość, że optymalizacja stron produktowych wpływa bezpośrednio na miejsce w wynikach wyszukiwania, a tym samym na wielkość sprzedaży. Kluczowa w tym przypadku jest skuteczna strategia SEO zgodna z wytycznymi algorytmu Amazon. Budowane treści powinny ułatwiać wyszukiwarkom ich zrozumienie, kategoryzację oraz ustawianie w wynikach wyszukiwania. Jak zadbać o wiele zmiennych, które biorą udział w optymalizacji?

Jak zadbać o efektywną optymalizację?

Dla wyszukiwarki Amazon liczy się nie tylko wysoka jakość treści, ale sposób jej strukturyzowania i przedstawiania. Nie ma co dziwić się, że na rynku funkcjonuje sporo agencji specjalizujących się w optymalizacji. Amazon jako obecnie jedna z najpopularniejszych witryn e-commerce na świecie rządzi się swoimi prawami, dlatego warto zainwestować w osoby, które znają się na tym bardzo dobrze. Podstawą optymalizacji każdej strony produktowej jest jej tytuł. Dobra nazwa zwiększy sprzedaż, ale też pomoże klientom odnaleźć produkt. Tytuł musi być zwięzły, choć powinien zawierać wszystkie niezbędne szczegóły. Zalecana długość tytułu wynosi mniej niż 80 znaków, choć Amazon dopuszcza stosowanie ponad 200. Dodatkowo serwis rekomenduje odpowiednie struktury w podziale na konkretne kategorie, warto się z nimi zapoznać.

Opis produktu kluczowym elementem sprzedaży

Kolejnym istotnym elementem strony produktowej jest jej opis. W tym przypadku maksymalna długość może wynieść 2000 znaków. To dość spore ograniczenie, które wymaga zwięzłości i doboru słów przydatnych dla potencjalnych klientów. To przestrzeń, która jest okazją do dostarczenia wielu użytecznych informacji. W tym przypadku warto mieć świadomość, kim tak naprawdę są twoi potencjalni klienci. Warto zbadać ich dane demograficzne, wiedzieć, co chcą przeczytać, jakich funkcji szukają i w jakim tonie do nich dotrzeć. Tekst powinien być odpowiednio sformatowany – pomyśl zatem o wypunktowaniach, podtytułach i zmianie rozmiaru tekstu, a przyspieszysz w ten sposób czytanie opisu.

Czym jest Amazon SEO?

Miej świadomość, że wyszukiwarka na Amazonie działa w oparciu o własne algorytmy, a mianowicie A9 i A10. Działają one podobnie do mechanizmu Google, lecz posiadają kilka istotnych różnic. Dużą rolę odgrywają dwa współczynniki – CTR oraz CTS. Pierwszy z nich to współczynnik klikalności, który określa, czy klienci znajdują to, czego naprawdę szukają natrafiając na produkt Twojej firmy. Kolejny to współczynnik sprzedaży, który ma pierwszeństwo przed CTR. Jeśli produkt ma wyższy wskaźnik kliknięć w sprzedaż (CTS), to znajdzie się wyżej w rankingu niż konkurencyjny produkt. Ponadto na Amazon SEO wpływają słowa kluczowe służące do wyboru kategorii. Ważna jest też zawartość, w której istotna jest gęstość słów kluczowych w  stosunku do tekstu. Oprócz tego, Amazon przywiązuje sporą wagę do recenzji, które przekładają się na doświadczenia i satysfakcję klientów. Pamiętaj, twoje produkty muszą pasować do wyszukiwanych haseł. Im lepiej będą dopasowane, tym bardziej możesz liczyć na to, że klienci będą je częściej znajdować i kupować.